کتاب مهندسی

ناظرین غایب | حکایت ناظرانی که مُهر فروشی می کنند!

مهرفروشی مهندسان ناظر ساختمان

طبق مقررات ملی ساختمان، هر مهندس ناظر باید از ابتدای شروع کار ساخت، بر کار پیمانکاران و روند ساخت و ساز نظارت کند، اما متاسفانه در حال حاضر تعداد زیادی از پیمانکاران و مجریان ساخت و ساز از غیبت مهندسان ناظر ساختمان گلایه دارند. از آنجایی که عامل شکل گیری ساختمان های ناایمن امضا فروشی مهندسان ناظر است، تصمیم گرفتیم در این مقاله از کتب مهندسی به بحث مهرفروشی مهندسان ناظر و تاثیری که در  مدیریت ایمنی در کارگاههای ساختمانی می‌گذارد، بپردازیم.

پشت پرده های امضاء فروشی مهندسی ناظر

به گفته انجمن صنف مهندسین ساختمان 90 درصد از کارهای ساختمان سازی در تهران بدون حاضر شدن مهندسین ساختمان اجرا می­شوند ، از طرفی کارفرماها نیز تمایلی ندارند که مهندسین سر پروژه حاضر شوند .

جناب اکبرپور گفته اند : یکی از دلایل مداومت پدیده مهرفروشی در سال های اخیر حقوق کمی است که به مهندسین پرداخت می­‌شود .

اگرچه رئیس سازمان نظام مهندسی پایتخت گفته است که مهر فروشی و امضاء صوری مهندسین ناظر به حداقل رسیده است ، اما همچنان مراجعین فعال در حوزه ساخت و ساز از نظارت نابجا و تخلف های بسیار شکایت دارند .

از گذشته تاکنون بحث مهرفروشی مهندسین ناظر مطرح است ، که متاسفانه اخیرا موضوع جعل سندهای مهندسی به لیست تخلف های این حوزه افزوده شده است . نتیجه ی این تخلفات تنها سازه های بی کیفیت و ناامن است که عمر چندانی ندارند .

مشکل مهرفروشی مهندسین با شفاف سازی خدمات آنان و پرداخت حقوق مناسب قابل حل است ، اینگونه مهندسین در تمامی فرآیند ساخت و ساز حضور پیدا میکنند و کیفیت سازه ها افزایش پیدا میکند .

امروزه با افزایش تعداد ساخت و ساز در کشور تخلف مهرفروشی به اوج رسیده است

مهر فروشی مهندسین عامل نا امن بودن کارگاه های ساختمانی

عدم وجود ساخت و ساز صحیح و نظارت دائمی بر پروژه های در حال ساخت و مهر فروشی بعضی از مهندسین ناظر یکی از عوامل مهم نا ایمن بودن ساختمان ها است .

یکی از مراجعین به سازمان نظام مهندسی در گفتگویی که داشته ، گفته است : هنگامی که برای نوسازی خانه ام اقدام کردم مراحل زیادی طی کردم و در هریک از مراحل مبلغ های زیادی را به سازمان های : نظام مهندسی ، آتش نشانی و تامین اجتماعی پرداخت کردم تا پروانه ای برای شروع ساخت صادر گردد . اوگفته است که مهندس ناظر فقط در روز خاکبرداری آمده است آن هم به شرط اینکه کرایه ش حساب شود .

او توضیح داد : بعد از انجام خاکبرداری هنگامی که ساخت و ساز شروع شد ، برای اجرای هر سقف و بتن ریزی برای آن مهندس باید سرپروژه می آمدند اما متاسفانه در هیچکدام از مراحل در محل پروژه حاضر نشدند . نکته ی قابل توجه این است که برای امضاء فرم های نظام مهندسی و شهرداری ایشان می­گفتند : فرم ها را درب منزل شخصی ام ببرید تا همسرم فرم ها را مهر کند .

سازمان نظام مهندسی اصفهان در پاسخ به شکایات گفته اند : در اصفهان مهرفروشی نداریم ، البته این امکان وجود دارد که به ندرت پیش بیاید و این تخلف گزارش شود ، قاطعانه برخورد خواهد شد .

عدم حضور مهندسین ناظر سبب بروز اتفاقات جبران ناپذیری می­شود و با گذشت زمان آمار حوادث در کارگاه های ساختمانی افزایش پیدا می­‌کند. برای حل این معظل جدا از مباحث فوق، نیاز به وجدان کاری یک مهندس ناظر خبره به شدت احساس می‌شود.

تخلفات امضا فروشی و مهر فروشی باید پیگیری شود

اعضای هیات مدیره سازمان های نظام مهندسی اظهار کرده اند : مهر فروشی ، امضا فروشی ، عدم توانایی در نظارت ، ضعف در اجرا و نداشتن علم کافی مشکلاتی در جامعه بوجود آورده که نتیجه آن تخلف و جرم های متعددی است و قصد کاهش جرائم را دارند ، این مسئله ها جنبه حقوق عمومی دارند که در صورت مشاهده پیگیری شده و به دادستان ارجاع داده می­شود .

سازمان نظام مهندسی گفته است : اگر معاونین پیشگیری از وقوع جرائم به مسئله نظارت سازمان نظام مهندسی ورود کند ، حتما تحولی عظیم در بهتر شدن روند نظارت رخ خواهد داد .

پورسیدی عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی با اشاره به اینکه این سازمان نظام مهندسی ۱۳ هزار نفر عضو در رشته های مختلف دارد اظهار کرد: “هدف اصلی این سازمان ارتقا کیفیت ساختمان سازی است که جز با ارائه خدمات واقعی میسر نمی شود، به عبارت دیگر اگر خدمات صرفا جنبه ظاهری داشته باشد نه تنها کیفیت افزایش نمی یابد بلکه به حقوق مصرف کننده خدشه وارد می شود و این مساله مصداق هدر دادن بیت المال است.

وی سپس درخصوص تبیین مجری ذیصلاح برای سازمان نظام مهندسی گفت: مجری ذی صلاح بسیار خوب است مشروط به اینکه ابتدا زیرساخت های لازم فراهم شود.

عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی بیان کرد: اگر معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم به مسائل سازمان نظام ورود کند قطعا شاهد تحول در روند نظارت، اجرا و شفاف سازی امور خواهیم بود.

حکم و مجازات مهندسین ناظر مهرفروش چیست؟

مهرفروشی مهندسین ناظر نقض کردن عهد و پیمان است که خیانت در امانت تلقی می­شود ، به این معنی است که هنگامی چیزی ارزشمند در نزد کسی می­گذاریم یا مسئولیتی به او میسپاریم ، کار خود را به درستی انجام ندهد و در قبال مسئولیت خود کوتاهی کند.

این جرم در قوانین جمهوری اسلامی ایران از شش ماه تا 3 سال حبس دارد .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *